Rodzaje zagrożeń

Rodzaje zagrożeń w Twoim domu

Dom bądź swoje mieszkanie powszechnie kojarzymy z bezpieczeństwem. Z pewnością, to w tym miejscu najczęściej spotykamy się z całą rodziną, która odpoczywa po ciężkim dniu.

 

Własne cztery kąty pozbawione należytej opieki mogą jednak zmienić się w miejsce pełne zagrożeń dla zdrowia i życia całej rodziny. Przedstawiamy te, które są najbardziej powszechne oraz sposoby na ich zapobieganie.

 

POŻAR

 

Najczęstszą przyczyną pożarów w domach jest niewłaściwe użytkowanie pieców lub grzejników. Oprócz tego wymienia się również niedopałki papierosów, zapałki pozostawione w rękach dzieci, zwarcia elektryczne, nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych i mechanicznych oraz nieostrożność w posługiwaniu się łatwopalnymi substancjami.

 

Ogień rozprzestrzenia się szybko i najczęściej nie ma czasu na zabieranie kosztownych rzeczy czy dokumentów. Po 2 minutach ogień może stać się groźny dla życia. W ciągu 5 minut cały dom może stanąć w płomieniach.

 

Z pewnością, ryzyko wybuchu pożaru można zminimalizować. Wystarczy, że będziesz dokonywać okresowych przeglądów komina i urządzeń grzewczych oraz zainstalujesz w domu czujniki dymu i zaopatrzysz się w gaśnicę.

 

 

TLENEK WĘGLA

 

Czad (tlenek węgla) to bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny gaz. Może ulatniać się, kiedy urządzenia grzewcze są niesprawne lub niewłaściwie użytkowane. CO powstaje podczas procesu spalania paliwa (węgla, gazu, drewna, oleju opałowego itp.) przy zbyt małej ilości powietrza.

 

Aby uchronić się przed tlenkiem węgla, przede wszystkim nie dopuszczaj do sytuacji, w których można się narazić na jego toksyczne działanie. Pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczeń i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych. Używaj wyłącznie sprzętów posiadających odpowiednie atesty, a ich montaż powierz specjalistom. Kontroluj stan techniczny urządzeń grzewczych, instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych.

 

Jeśli używasz urządzeń, które mogą emitować ten niebezpieczny gaz to zainstaluj w domu certyfikowany czujnik tlenku węgla.

 

 

GAZ

 

Instalacje gazowe to wciąż najczęściej spotykany sposób ogrzewania naszych domów. Warto jednak pamiętać, że nieszczelność instalacji gazowej może przyczynić się do prawdziwego zagrożenia zdrowia domowników. Wyciek gazu jest cichy i niepozorny, ale wyjątkowo poważny w skutkach.

 

Instalacja gazowa, zarówno w bloku jak i w domu jednorodzinnym, a także wszystkie urządzenia na gaz: kuchenka, piecyk do podgrzewania wody, piec c.o., wymagają systematycznych przeglądów raz w roku. Ale nawet jeśli ich stan jest kontrolowany i przeprowadza się konieczne konserwacje, to może się zdarzyć, że gaz zacznie się ulatniać.

 

Zapach gazu nie zawsze jest na tyle intensywny, by zaalarmować nas o nadchodzącej katastrofie. W związku z tym, należy wyposażyć się w odpowiedni czujnik gazu, który zaalarmuje nas w porę o zagrożeniu.

 

 

Nieszczelny piecyk gazowy oraz instalacja, wadliwie działająca wentylacja, ulatniający się czad z kominka, nieuwaga przy gotowaniu, nieprawidłowa eksploatacja urządzeń spalających paliwa czy zwarcie instalacji są częstą przyczyną tragedii. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiednich czujników, które z wyprzedzeniem ostrzegą przed niebezpieczeństwem.

Skontaktuj się

Zadbaj o bezpieczeństwo z czujnikami czadu, gazu i dymu SafeMi.