Instalacja

Montaż czujników dymu, czadu i gazu

Dom powinien być miejscem, które daje nam poczucie bezpieczeństwa. Planując budowę nowego domu czy też remontując już istniejące mieszkanie, decydujemy się często na droższe i bezpieczniejsze rozwiązania.

Niestety nawet dobrze zaprojektowany i serwisowany budynek jest pełen ukrytych niebezpieczeństw. Dlatego warto wyposażyć dom w autonomiczne czujniki, które umożliwią wykrywanie niebezpieczeństw takie jak dym, tlenek węgla czy gaz.

 

Poniżej przedstawimy, gdzie należy zamontować dany czujnik i na co powinniśmy zwrócić uwagę.

 

CZUJNIK DYMU

Największe bezpieczeństwo zapewni zamontowanie po jednym czujniku w każdym z pomieszczeń. Jeśli takie rozwiązanie nie jest możliwe, należy rozważyć umieszczenie przynajmniej jednego na każdej z kondygnacji – w szczególności w okolicach sypialni, pokoju dziecięcego i salonu. Pamiętaj, że podczas snu nasz węch nie działa, przez co nie jesteśmy w stanie wyczuć niebezpieczeństwa.

 

Prawidłowo zamontowany czujnik dymu powinien znajdować się na środku sufitu pomieszczenia, z dala od wentylatora, drzwi czy okna, które będą przedmuchiwać potencjalne zagrożenie i uniemożliwią czujnikowi jego wykrycie.

CZUJNIK TLENKU WĘGLA

Czujnik należy umieścić w pobliżu urządzenia (od 1 do 3 metrów), w którym jest potencjalne źródło emisji tlenku węgla (piecyk, kocioł gazowy, olejowy, węglowy, kominek itp.). Zaleca się montaż na ścianie – na wysokości ok. 150 do 200 cm nad poziomem podłogi (na wysokości nosa dorosłej osoby lub wyżej).

 

Należy zwrócić uwagę, aby urządzenia nie montować w pobliżu wentylacji lub innych urządzeń zakłócających ruch powietrza. W domkach piętrowych powinno się umieścić przynajmniej po jednym urządzeniu na każdej z kondygnacji.

CZUJNIK GAZU ZIEMNEGO

Gaz ziemny jest znacznie lżejszy od powietrza dlatego unosi się u góry. Czujniki tego typu powinny być zamontowane na ścianie, ok. 30 cm od sufitu w odległości od 1 m do 3 m od potencjalnego źródła emisji gazu, np. kuchenki. Podczas montażu, trzeba zwrócić uwagę, aby zamontować urządzenie w miejscach nie ograniczających dopływ powietrza do czujnika.

 

Należy pamiętać, aby zachować bezpieczną odległość od kuchenki gazowej, aby opary tworzące się podczas gotowania nie uszkodziły sensora czujnika.

CZUJNIK GAZU PROPAN-BUTAN

Gaz propan-butan (LPG) jest cięższy od powietrza, dlatego gromadzi się blisko podłoża. W takim przypadku, czujnik powinien zostać zainstalowany na ścianie, jednak nie wyżej niż 30 cm od podłogi (od jej najniższej części). Należy pamiętać, aby zachować odległość od 1 do 3 m od potencjalnego źródła wycieku gazu.

 

Ważne jest, aby nie montować czujnika bezpośrednio nad kuchenką. Opary z gotowania mogą zanieczyścić sensor urządzenia, powodując awarię urządzenia.

Właściwy montaż czujnika, jest bardzo istotny dla jego prawidłowego działania. Równie ważne jest przeprowadzenie regularnych kontroli stanu urządzenia. Każdy czujnik posiada odpowiedni przycisk do testowania stanu urządzenia. Poprzez krótkie naciśnięcie przycisku urządzenie przeprowadzi badanie układów elektronicznych, potwierdzając pikaniem pozytywne zakończenie testu. Należy pamiętać również, aby regularnie czyścić czujnik wilgotną ściereczką – nie wolno stosować chemii do czyszczenia tego typu urządzeń. Prawidłowa instalacja oraz odpowiednie użytkowanie czujnika pozwoli zapewnić bezpieczeństwo oraz bezawaryjne użytkowanie.

Skontaktuj się

Zadbaj o bezpieczeństwo z czujnikami czadu, gazu i dymu SafeMi.